Плюси та мінуси договору про сплату аліментів

  • Головна
  • Плюси та мінуси договору про сплату аліментів

Дана стаття присвячується тим, хто має бажання врегулювати питання оплати аліментів без залучення суду, підписавши з колишнім членом подружжя нотаріально посвідчений договір.  Мета статті – показати плюси та мінуси подібного позасудового врегулювання спірних відносин.

Так, згідно ч. 1 ст. 189 СК України, батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

Нотаріальне посвідчення договору має як свої плюси, так і мінуси. Плюси – договір, посвідчений нотаріусом, важче визнати недійним, припиненим або укладеним під впливом обману. Мінуси – має бути сплачено державне мито та винагорода нотаріусу.  Державне мито вираховується таким чином – береться погоджена в договорі сума аліментів і з неї вираховується  загальна сума аліментів, яка має бути сплачена до досягнення дитиною 18 років, з цієї цифри  вираховується 1%.

Наприклад – дитині зараз 6 років і погоджена сума аліментів – 3 000 грн. на місяць. Отже,  за рік це –  36 000 грн., за 12 років це – 432 000 грн., відповідно мито – 4 320 грн. Винагорода нотаріусам є різною в залежності від регіону та особливостей самого нотаріуса і  може коливатися в межах 5 000 грн.

Отже, орієнтовна сума витрат для укладення такого договору – 10 000 грн. (без витрат на правову допомогу, яка може надаватися адвокатом в ході розробки даного договору).

Перевагою такого договору є можливість закріплення в ньому обов’язку сторони відшкодувати частку епізодичних значних витрат, що пов’язані з лікуванням, оздоровленням дитини, які не можуть бути врегульовані судовим наказом або судовим рішенням про стягнення аліментів та зафіксувати будь – яку суму аліментів, що влаштовує сторони, без прив’язки до рівня доходу або фінансового стану платника аліментів.  Останній аргумент є найвагомішим, так як доходи платників аліментів часто є неофіційними,  внаслідок чого орган виконавчої служби позбавлений можливості якісно виконувати подібні судові рішення.  Якщо встановлювати через суд утримання аліментів в твердій грошовій формі, слід бути готовим, що  присуджена сума буде близькою до мінімального розміру аліментів в поточному році, чого не завжди достатньо для повноцінного виховання дитини.

До мінусів такого врегулювання спору є особливості захисту прав  у випадку невиконання стороною договору своїх зобов’язань по виплаті аліментів.

Згідно ч. 2 ст. 189 СК України, у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Виконавчий напис нотаріуса сам по собі являється позасудовою формою врегулювання спорів. Переваги заключаються в тому, що виконавчий напис вчиняється нотаріусом швидко, без згоди боржника, але не безкоштовно. Зараз нотаріуси беруть за подібний напис близько 3 000 грн. і норм, які б звільнили стягувача від необхідності сплати винагороди нотаріусу – немає. Говорячи про тему виконавчих написів, слід зауважити, що далеко не всі нотаріуси беруться вчинити таку дію, пояснюючи це тим, що 70% виконавчих написів потім починають оскаржуватися в судах з великою вірогідністю їх повного скасування. Саме по собі скасування виконавчого напису не звільняє стягувача від можливості звернення до суду в порядку позовного провадження, проте, в такому разі він понесе витрати по оплаті судового збору як за спір майнового характеру та витрати на послуги адвоката.  Сама по собі процедура отримання рішення суду першої інстанції займе близько 3 місяців.

На підставі вищевикладеного, потрібно бути готовим захищати свої права  в рамках позовного провадження з відповідним судовим процесом та  витратами з ним пов’язаними. Сам по собі судовий процес не має бути складним, так як наявність договору суттєво покращує позицію Позивача.

Натомість, якщо Ви маєте судове рішення з виконавчим листом або судовий наказ щодо стягнення аліментів – для захисту своїх порушених прав Вам варто лише звернутися до органів виконавчої служби, ніяких нових судових процесів починати не потрібно.

РЕЗЮМЕ

Аналізуючи законодавство, можна прийти до висновку, що укладення договору про отримання аліментів виправдовує себе у випадку, коли сума аліментів перевищує їх мінімально встановлений законом розмір та ¼ частину від офіційного доходу платника аліментів.

Незважаючи на це твердження, перед прийняттям остаточного рішення слід керуватися не лише економічними критеріями, а враховувати і особисті відносини між колишніми членами подружжя та можливості їх розвитку в залежності від обраного сценарію отримання аліментів.