Чи підійде Вам спрощений порядок отримання судового рішення про стягнення аліментів на утримання дитини ?

  • Головна
  • Чи підійде Вам спрощений порядок отримання судового рішення про стягнення аліментів на утримання дитини ?
Судовий наказ

Дана стаття присвячується тим, хто бажає зрозуміти особливості  судового процесу  стосовно стягнення аліментів і має на меті допомогти таким особам визначитися у способі захисту свого порушеного права.

На початку цієї статті роз’яснюю  – станом на травень 2019 року Цивільне судочинство в Україні здійснюється в порядку: позовного провадження, наказного провадження, окремого провадження.  Стягнення аліментів може відбуватися шляхом  позовного або наказного провадження, тому зупинимося на відмінностях цих процесів.

У випадку розгляду справи в порядку позовного провадження, суд:

  1. Виносить ухвалу про відкриття провадження у справі та починає підготовче провадження.
  2. Призначає та проводить підготовче судове засідання ( з викликом сторін).
  3. Після проведення підготовчого судового засідання, призначає та проводить ще одне судове засідання з метою розгляду справи по суті.

Тобто –  теоретично відбувається мінімум два судових засідання протягом двох місяців від дати відкриття провадження у справі.   На практиці все виглядає дещо інакше, судових  засідань буває більше (неявка сторін що має наслідком перенос судового засідання, участь судді у кримінальній колегії, інші об’єктивні причини переносів), що, в свою чергу, унеможливлює дотримання встановлених законом двомісячних строків розгляду справи.  Вказані особливості судового процесу мають місце при розгляді судом будь – якої позовної вимоги, цей факт потрібно просто прийняти і враховувати під час вибору способу захисту свого порушеного права.

У випадку розгляду справи в порядку наказного провадження, суд:

  1. Розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п’яти днів з дня отримання судом, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи – боржника.
  2. Проводить розгляд  без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.
  3. Направляє копію судового наказу  боржникові для ознайомлення.

Тобто, після підтвердження місця реєстрації  заявник протягом 5 днів матиме судове рішення. На практиці судовий наказ про стягнення аліментів цілком можливо отримати в строк до одного місяця (часовий проміжок взято від дати фактичного направляння заяви до отримання тексту рішення в руки), епізодично – раніше.

Як бачимо – наказне провадження є більш швидким способом отримання судового рішення. До того ж розгляд справи в наказному провадженні є менш затратним для заявника в частині оплати послуг адвоката, так як судові засідання не проводяться і роботи адвокат проводить набагато менше.

Незважаючи на всі плюси такого процесу, за судовим наказом біжать далеко не всі, тому що  законодавцем встановлено виключний перелік вимог, який може бути розглянуто в порядку наказного провадження, зокрема:

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 161 ЦПК України, судовий наказ може бути видано, якщо: заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

З даної норми вбачається, що судовий наказ не є універсальним засобом вирішення питання по аліментах, так як унеможливлює їх отримання в твердій грошовій формі. Це – лише фіксований процент від заробітку, ні більше – ні менше.

Варто знати, що судовий наказ про стягнення аліментів фактично не може бути скасований або оскаржений в апеляції, факт наявності судового наказу про стягнення частки заробітку не обмежує Вас у праві подати заяву про зміну способу стягнення аліментів і просити суд присудити до стягнення фіксовану суму, але ця вимога вже буде розглядатися за правилами позовного провадження.

Висновок – якщо боржник має постійне місце роботи і роботодавець платить йому ринкову офіційну зарплату – судовий наказ дійсно швидко вирішить питання про стягнення аліментів.  Якщо робота є, але дохід отримується в переважній більшості неофіційний – Вам в позовне провадження, визначати фіксовану суму аліментів.